Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length
Pages: [1] 2 3 ... 5

Author Topic: Kultura PKR oraz tolerancja.  (Read 7133 times)

Lorenzo de Medici

• Nowy użytkownik
  • *
Kultura PKR oraz tolerancja.
« on: Luty 02, 2010, 19:18:21 pm »

Wasze Ekscelencje!

Zdaję sobie sprawę z tego, jakie emocje i uczucia wzbudza w niektórych mieszkańców mikroświata nazwa ,,Rotria”. Wiem również, że wizerunek naszego państwa nie jest zbyt dobry. Nie zamierzam głowić się nad przyczynami, bo te dwie z nich tłumaczą wszystko: brak wzajemnej tolerancji oraz fakt, iż Rotryjczycy to tylko ludzie, popełniający niejednokrotnie błędy.

Jeśli relacje między Rotrią a niektórymi innymi mikronacjami nie są dobre, to przede wszystkim, jak sądzę, z powodu wzajemnej nietolerancji i dawnych uraz. Dlatego też pragnąc to zmienić zapewniam publicznie, iż każdy kraj, każda religia, każda kultura jest przeze mnie tolerowana i szanowana. Pragnę wyciągnąć rękę do wyznawców innych religii oraz obywateli nieprzyjaznych nam mikronacji. Na mej koronacji doszło do pewnych niesnasek – nie żywię jednak za nie urazy, wręcz przeciwnie, puszczam w zapomnienie i z serca przebaczam. Powtórzę tu za polskimi biskupami: przebaczamy i prosimy o przebaczenie.

Pragnę prosić, aby narody v-świata zaakceptowały nas, tak jak my ich akceptujemy. Nasza kultura i tradycja nawiązuje do Kościoła, co tworzy wyjątkowy klimat Rotrii. Prosimy o tolerancję i szacunek dla nas, w zamian ofiarując to samo.

Ja sam pragnę stać się bliższy głowom innych państw. Nie chcę, aby widziano we mnie jedynie posiadacza wielu próżnych tytułów i religijnego fanatyka, zdecydowanego mieczem wytępić inne wyznania. Nie! Wręcz przeciwnie, jestem przede wszystkim zwykłym człowiekiem, który pragnie tolerancji i szacunku.

Wiele jest państw całkowicie odmiennych od nas. Ich kultura jednak i wiara zyskała nasz szacunek. Nie zamierzamy ingerować w wewnętrzne sprawy tych państw, niszcząc ich wiarę i tradycje. Przeciwnie, pragnąc pokoju i przyjaźni wolimy raczej poznać bliżej ich niezwykłą kulturę.

Jednocześnie proszę, aby żaden mieszkaniec v-świata nie nastawiał się negatywnie do Rotrii. Nasza kultura również jest interesująca i chcemy się nią podzielić. Jesteśmy otwarci na współpracę kulturalną oraz polityczną.

Należy też pamiętać, że Rotria to mikronacja, v-państwo jak każde inne, w związku z czym można uznawać nasz kraj, a nie uznawać Kościoła. Nie żądamy zmiany poglądów co do nas; prosimy jedynie o zrozumienie, tolerancję i szacunek.

Wyciągamy rękę. Chcemy naprawić błędy, jakie popełniliśmy w przeszłości. Ale aby to czynić, potrzebujemy waszego przebaczenia i tolerancji. Obdarzajmy się wzajemnie szacunkiem, a będziemy mogli razem budować polski mikroświat.

Liczę na rozsądek i dobrą wolę Waszych Ekscelencji.

/-/ Sanctitas Vestra Pius II

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
    • Monarchia Austro-Węgierska
Odp: Kultura PKR oraz tolerancja.
« Reply #1 on: Luty 02, 2010, 20:02:19 pm »

Dostrzegam pewien odzew na mój komentarz w sprawie tytułomanii i koronacji.

Moje spostrzeżenie nie jest w żadnym wypadku złośliwością. Na taki znak od władz rotryjskich, jaki raczył zaprezentować Wasza Świątobliwość, czeka wiele osób od dawna. To dobrze, że mój - nieco ostry - komentarz wywołał jakąś refleksję, to zdecydowanie poprawia wrażenie, jakie (przynajmniej w moich oczach) sprawia Państwo Kościelne Rotria.

Moim zdaniem to bardzo dobrze świadczy o Rotrii i Jego Świątobliwości i może być znakiem do nowego - miejmy nadzieję, że lepszego - okresu w historii relacji ze Stolicą Apostolską. Rad jestem, że mogłem być świadkiem takiego wydarzenia, gdy Państwo Kościelne szczerze dokonuje rozrachunku ze swojej działalności. Choćby dlatego nie uważam, że należy próbować Rotrię rozliczać.

Powiem szczerze, brak mi słów, by określić swoje - pozytywne oczywiście - emocje. Pragnę złożyć najserdeczniejsze gratulacje z takiego początku pontyfikatu i jednocześnie wyrazić nadzieję, że nasze - i nie tylko nasze - relacje będą układać się już zdecydowanie lepiej. Brawa!*

*Klaszcząc, nie tupiąc ;-).

Einar

• Zaawansowany użytkownik
    • Królestwo Nordii
« Reply #2 on: Luty 02, 2010, 20:53:49 pm »

Cieszę się, że WŚ kontynuuje politykę naprawiania reputacji Rotrii prowadzoną przez Hadriana I.
Osobiście, mimo że w mojej przednordyjskiej przeszłości zostałem znieważony przez pewną osobę mającą wygórowane mniemanie o sobie, jak również obrożano wartości którymi się kieruje, tylko dlatego że prywatnie nie należę do sympatyków chrześcijaństwa, nigdy nie byłem negatywnie nastawiony do Rotrii jako państwa, a raczej do pewnych osób (chociaż nie ukrywam, że ten incydent zniechęcił mnie na pewien czas do jakichkolwiek kontaktów z osobami z Rotrią powiązanymi). Co więcej, uważam Rotrię za ciekawą inicjatywę.
Dlatego cieszę się z takich działań WŚ, które dostrzegłem jeszcze przed tym postem na forum, jako że jeden z obywateli Nordii organizuje w naszym kraju spotkanie v-religii, na które Rotria zapowiedziała swoje przybycie.
Einar Bjørn Olavsen
Król Nordii

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
« Reply #3 on: Luty 02, 2010, 21:01:17 pm »

Zawsze jestem gotów rozpocząć dialog pomiędzy kościołem rotrio-katolickim a kościołem toruńsko-katolickim jako arcypapież tego drugiego. :P
« Last Edit: Luty 02, 2010, 21:09:29 pm by Ludwik Bourbon »

Otto von Rütelheld

• Aktywny użytkownik
« Reply #4 on: Luty 02, 2010, 21:16:20 pm »

Łotria nigdy nie będzie dobra ;]. Naprawianie, czy bardziej ocieplanie wizerunku nic nie da.
/-/ Otto von Rütelheld
Obywatel Mikroświata i Apatryda
oddany Monarchii Austro-Węgier

Alojzy Pupka

• Ekspert
    • O mnie, z Encyklopedii Wandejskiej
« Reply #5 on: Luty 05, 2010, 23:41:54 pm »

Ładnie pięknie. Z sensem i składnie gada Wasza Świecko... ekhm... Świątobliwość -- to spory skok jakościowy po poprzednich patriarchach. Ale osobiście zdania nie zmienię, dla mnie chrześcijaństwo to nie zabawa. Mogę bawić się strukturą i całą otoczką kulturową, stawiając na głowię i deformując (to realizuje ŚKW), ale kazania i obrzędy z odmienianiem imion świętych przez przypadki? Nie, to dla mnie jest co najmniej niesmaczne...
« Last Edit: Luty 05, 2010, 23:44:32 pm by Alojzy Pupka »
lt-col Aloise Pupqa de Mandragorat du Vandistan
archegênere de Camarade-Vanda-Ville
électron de Ville Séculier Leben

Karamedes

• Aktywny użytkownik
« Reply #6 on: Luty 06, 2010, 16:50:01 pm »

Mam podobne zdanie co przedmówca bo sprawy katolicyzmu powinniśmy zostawić w świecie realnym... Co innego stwarzać pewne pozory... Ja nie lubię katolicyzmu realnie lecz nie uważam że potria jest zła... Potria jest kontrowersyjna osobiście popieram rotrie lecz niektóre rzeczy powinna zmienić. Nadal jednak będę bronił WE

Pel Nander

• Ekspert
« Reply #7 on: Luty 06, 2010, 23:12:14 pm »

@ Alojzy Pupka jesteś wandejczykiem dziwię się że coś jest dla ciebie  "niesmaczne'...  ::)
Nie dla ACTA !!!

Otto von Rütelheld

• Aktywny użytkownik
« Reply #8 on: Luty 06, 2010, 23:21:16 pm »

@ Alojzy Pupka jesteś wandejczykiem dziwię się że coś jest dla ciebie  "niesmaczne'...  ::)
To się objawia Realioza... Dość poważne merytoryczne i medyczne badania, oraz dyskusje na jej temat prowadziliśmy w Monarchii.
/-/ Otto von Rütelheld
Obywatel Mikroświata i Apatryda
oddany Monarchii Austro-Węgier

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #9 on: Luty 07, 2010, 02:02:29 am »

Ale osobiście zdania nie zmienię, dla mnie chrześcijaństwo to nie zabawa. Mogę bawić się strukturą i całą otoczką kulturową, stawiając na głowię i deformując (to realizuje ŚKW), ale kazania i obrzędy z odmienianiem imion świętych przez przypadki? Nie, to dla mnie jest co najmniej niesmaczne...

Jesteś beznadziejnie ograniczony realowo ;-) A taki fajny z Ciebie człowiek, nie stać cię na dystans do swojej religii? :-D
Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska
Pages: [1] 2 3 ... 5