Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Umowy Międzynarodowe  (Read 3857 times)

Otto von Rütelheld

• Aktywny użytkownik
Umowy Międzynarodowe
« on: Styczeń 20, 2010, 23:56:49 pm »

Brothers and Sisters!
Zastanawiałem się długo nad dyplomacją w mikronacjach. Wpadłem na pewien pomysł, otóż:
Co myślicie o wprowadzeniu czasowych umów międzynarodowych?

Tzn. Dajmy na to A-W przyjmują akt uznaniowy Wandystanu (i w drugą stronę), ale sam akt ma moc prawną przez 2 miesiące od dnia ogłoszenia. Myślę, że poprawiło by to jakość dyplomacji, a poza tym utrzymało by kontakt z MSZtami różnych krajów, bo dzisiaj państwo A uznaje państwo B i po sprawie. Bez aktywnego MSZ, który interesuje się sytuacją, czasem, a nawet często wychodzą kwiatki o uznawaniu nieistniejącego państwa, itd.
A tak co 2 miesiące (na przykład) trzeba by było porozumieć się i przedłużyć, renegocjować lub odwołać przykładowo akt uznaniowy.
/-/ Otto von Rütelheld
Obywatel Mikroświata i Apatryda
oddany Monarchii Austro-Węgier

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
    • Monarchia Austro-Węgierska
Odp: Umowy Międzynarodowe
« Reply #1 on: Styczeń 21, 2010, 00:41:36 am »

A po cholerę? :-D

Jeżeli austro-węgierskie MSZ nie interesują kompletnie bliższe relacje z jakimś państwem, ani tego państwa też nie interesują bliższe relacje z nami, to po jaką cholerę zawracać cztery litery ministerstwa co 2-3 miesiące. Uznawanie nieistniejącego państwa to nie jest kwiatek i NIKOMU nie przeszkadza. Co z tego, że Austro-Węgry dalej uznają Aklandię, która nie istnieje? Przeszkadza to komuś? Pali się coś? Nie wiem, będą masowe epidemie z tego powodu? To byłoby chyba tylko po to, żeby taki a taki minister miał bodźce do "wykazania się".

Naprawdę, Rządy mają lepsze rzeczy do roboty niż zaduma nad istnieniem innego państwa.

Ja znam Twoje zamiłowanie do porządkowania wszystkiego, co się da. W wielu kwestiach takie podejście jest niezwykle pomocne. Ale w sprawie dyplomacji - wybacz - dawno nie usłyszałem tak irracjonalnego pomysłu ;-).

Alojzy Pupka

• Ekspert
    • O mnie, z Encyklopedii Wandejskiej
« Reply #2 on: Styczeń 22, 2010, 11:09:43 am »

Tow. Habsburg, uznawanie Aklandii to jednak obciach :) Warto żeby umowy uznaniowe były rewidowane przez emeszety, natomiast stawianie jakichś ram czasowych przy uznaniu nie ma zbyt wielkiego sensu. Przy uznaniu, bo już np. przy pakcie o nieagresji, przy umowie handlowej, czy militarnej ma to sens imho.
lt-col Aloise Pupqa de Mandragorat du Vandistan
archegênere de Camarade-Vanda-Ville
électron de Ville Séculier Leben

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
« Reply #3 on: Styczeń 22, 2010, 13:35:11 pm »

E tam, zaraz obciach. Podobnie, jak uznajemy Solardię, choćby po to, by podkreślić nasz szacunek do dawnego adwersarza.

A weźmy jeszcze konieczność ratyfikacji umów międzynarodowych przez parlamenty - często funkcjonują takie przepisy, także u nas. Naprawdę, są lepsze rzeczy do roboty niż debaty nad ponowną ratyfikacją jakiegoś traktatu.

Co do ram czasowych w innych sprawach - zgadza się, na przykład do dziś de iure funkcjonuje Wspólnota Państw Północy, a Forum Polskich Mikronacji przecież nikt formalnie nie rozwiązał.

Ale o ile wiem (a biorąc pod uwagę sesję, co nieco wiem ;-) ), prawo (także międzynarodowe), zdaje się podlegać "desuetudo" (odwyknieniu), w momencie gdy nikt go nie przestrzega, a instytucje stosowania prawa przestają zwracać na nie uwagę.

Alojzy Pupka

• Ekspert
« Reply #4 on: Styczeń 22, 2010, 14:17:09 pm »

Solardię -- względy polityczne, ideologiczne, czy tradycyjne to jest jak najbardziej wystarczające uzasadnienie pour moi. Ale podtrzymuję, że uznawanie jakiejś tam Aklandii to nieco wioska :) Natomiast nie przemawia do mnie nijak argument z zapracowania parlamentów -- po to są, żeby choćby najgłupsze ustawy, uchwały i traktaty przyklepywać!

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
« Reply #5 on: Styczeń 22, 2010, 14:23:25 pm »

Tyle, że gdyby to miała jeszcze robić np. u nas Rada Monarchii, to musiałbym cały czas siedzieć i pisać, a mi się nie chce :-D.

Alojzy Pupka

• Ekspert
« Reply #6 on: Styczeń 22, 2010, 16:23:38 pm »

Ha! Dochodzimy do sedna, czyli do lenistwa! :D

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
« Reply #7 on: Styczeń 22, 2010, 17:40:02 pm »

Nie, bo ja akurat nie muszę takich spraw załatwiać, ale wczuwam się w rolę Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego, któremu też może się zwyczajnie nie chcieć.

Poza tym, bardzo często przytłoczenie rutyną odstrasza. W samej OPM mamy 19 państw, załóżmy że mamy podpisane umowy z 15 państwami, bo jeszcze są takie spoza OPM. I wyobraźcie sobie każdorazowe podpisywanie tych samych umów co jakiś ustalony czas. Jaki jest tego sens? KAŻDY Rząd szlag by trafiał, bo cała energia idzie w gwizdek.

Rutyna jest potrzebna, ale w pewnych granicach, bez upierdliwości.

Takie zajmowanie się renowacją i porządkowaniem wszystkiego, co się da, to jest tak samo, jak w Polsce są głupawe przepisy o orzekaniu o niepełnosprawności, wzywające KAŻDEGO co jakiś czas przed podobno niezwykle upokarzającą komisję. Oczywiście nie można wykluczyć oszustwa w przypadku niewielkiego schorzenia, dlatego rozumiem to w przypadku osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, ale... załóżmy, ktoś stracił nogę, oko, rękę. I co, odrośnie mu?

Przykład pozornie odległy, ale przecież podobny - po cholerę z urzędu renegocjować umowy, które po prostu są i nikomu nie przeszkadzają? Aparat państwowy ma naprawdę wystarczająco dużo pracy, żeby się zajmować bzdurami... To tak, jakby Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprawdzało, czy czasem jakiemuś państwu czy jakiejś organizacji nie "odrosła ręka".

Otto von Rütelheld

• Aktywny użytkownik
« Reply #8 on: Styczeń 22, 2010, 18:18:01 pm »

ale... załóżmy, ktoś stracił nogę, oko, rękę. I co, odrośnie mu?
A nuż odrośnie xD

A te czasowe umowy to powinien być bardziej impuls do większego zaangażowania w politykę zagraniczną.
/-/ Otto von Rütelheld
Obywatel Mikroświata i Apatryda
oddany Monarchii Austro-Węgier

Alojzy Pupka

• Ekspert
« Reply #9 on: Styczeń 22, 2010, 23:58:38 pm »

A tam. Taki przymus nie zadziała, to raz. A po drugie zepsuje to dobrowolność zabawy.