Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

http://wsparcie.mikronacje.info -> wspieramy ciekawe projekty związane ze światem mikronacji.

Author Topic: Kręgi kulturowe w naszym świecie  (Read 13570 times)

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
    • Monarchia Austro-Węgierska
Odp: Kręgi kulturowe w naszym świecie
« Reply #30 on: Styczeń 16, 2010, 19:30:29 pm »

Tak, tutaj właśnie nie zgodziłem się z autorem - ja też prywatnie nie mam nic wspólnego z imieniem Franciszek Józef II, choć niektórzy mówią już na mnie Franz ;-). Nie napisałem tego, bo czekała na mnie istna "uczta" naukowa w postaci notatek ze wstępu do prawoznawstwa...

Faktem jest, że autor przesadza i w pewnym sensie wykazuje ignorancję, bo ogranicza się tylko do sarmackiego kręgu kulturowego, do którego w większym stopniu pasują realne nazwiska niż w innych kulturach. Nie wyobrażam sobie na przykład Monarchii Austro-Węgier z jedynie realnymi nazwiskami - jak wyglądałbym na naszym tronie jako Mateusz Lisiewicz, albo jakim Węgrem byłby Morty (Victorio Mortuus) jako Maciek W.? Podobnie rzecz się ma z Dreamlandem i Solardią, której nie wyobrażam sobie bez Morfeusza Tylera. Ba, nawet w kręgu sarmackim zmienia się ta "realioza nazwiskowa" - chodzi mi naturalnie o Wandystan, wszak w świecie realnym na pewno nie ma Palpatyna Zgonarchy Lepkiego czy Marcelego Baldachima Khanda.

Niemniej moją uwagę zwrócił właśnie fakt (wspomniany w sposób wskazujący na jego mniejszą ważność) zwrócenia uwagi na nadmierne dążenie do automatyzacji naszego życia, o czym pisałem w poprzednim poście ;-).

SMM

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Kręgi kulturowe w naszym świecie
« Reply #31 on: Styczeń 16, 2010, 21:20:17 pm »

A ja mam wrażenie, że Autor wspomniał o automatyzacji tylko w tytule swojego e-maila.
Ale jeśli to uznać, podążając za Waszą Wysokością, to spostrzeżenie jest warte uwagi. Faktycznie, Mikroświat wydaje się być mniej "żywy" niż jeszcze niedawno temu - to zdanie wręcz brzmi jak truizm. Nie jestem jednak pewien, czy związek mają z tym akurat systemy gospodarcze, bo w rzeczywistości niewiele państw posiada w pełni działające. Ktoś spróbuje je wymienić, bo ja szczegółowo nie liczyłem?

/-/ Melkor