Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Głosowanie #1 - Poprawki Pela  (Read 4095 times)

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
Głosowanie #1 - Poprawki Pela
« on: Kwiecień 01, 2009, 22:14:43 pm »

Głosujemy nad dwiema poprawkami do statutu Pel Nandera. (zmiany podkreślone, porównanie z poprzednimi wersjami -->tutaj<--

POPRAWKA PIERWSZA
Pkt 3 art. 3 przyjmuje brzmienie  "3. Wstąpienie do Organizacji nie jest równoznaczne umieszczeniu mikronacji na mapie, ani uznaniu dyplomatycznemu pozostałych mikronacji będących jej członkami, jednak oznacza uznanie za wiążące wszystkich oficjalnych map publikowanych przez Organizację. Do czasu spełnienia warunków, państwo takie przyjmuje 'tytuł' pretendującego (kandydujące), do umieszczenia na mapie Mikroświata. Członkostwo w organizacji oznacza również ustanowienie Organizacji dysponentem ziem mikronacji w przypadku braku innych regulacji co do ich przeznaczenia w momencie upadku."

POPRAWKA DRUGA
Pkt 5 art. 8 przyjmuje brzmienie "5. Państwo członkowskie uznaje się za upadłe, jeśli przez miesiąc od momentu uzyskania statusu 'obserwowanego' nie wykazuje aktywności, a liczba mieszkańców i stan administracji nie wskazują na jakąkolwiek możliwość poprawy. Tereny upadłego państwa członkowskiego przechodzą pod dyspozycję Organizacji jako terytorium powiernicze."

Głosujemy ZA, PRZECIW lub WSTRZYMUJĘ SIĘ oddzielnie nad każdą poprawką, w dowolnej kombinacji.
Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
Odp: Głosowanie #1 - Poprawki Pela
« Reply #1 on: Kwiecień 01, 2009, 22:19:29 pm »

WSTRZYMUJĘ SIĘ przy pierwszej poprawce. Co prawda nie widzę większego sensu w statusie "pretendującego", ale nie przeszkadza mi ona, więc nie będzie się sprzeciwiał ;-)

PRZECIW drugiej poprawce. Ta poprawka wydaje mi się niespójna - mówi o statusie "obserwowanego" ale nigdzie nie ma wyjaśnienia co ten status oznacza i kiedy jest przyznawany. Druga część poprawki nie wzbudza mojego sprzeciwu, ale że zostały obie zmiany razem zgłoszone, to muszę zagłosować przeciw. Jednocześnie wnoszę do Pel Nandera o wycofanie jej i poprawę, tak, aby wyjaśnić o co właściwie w niej chodzi ( w sensie legislacyjnym - bo o co Pelowi chodzi to ja wiem, natomiast Statut musi być spójny)

Ku celom archiwalnym:

Alojzy Pupka

• Ekspert
    • O mnie, z Encyklopedii Wandejskiej
« Reply #2 on: Kwiecień 01, 2009, 22:57:02 pm »

PRZECIW razy dwa. Ten status obserwowanego jest najzupełniej zbędny.
lt-col Aloise Pupqa de Mandragorat du Vandistan
archegênere de Camarade-Vanda-Ville
électron de Ville Séculier Leben

kazag

• Administrator
  • Ekspert
  • Swawolny Byk / Kazag Slobodanovic
    • Okoczia
« Reply #3 on: Kwiecień 02, 2009, 07:17:05 am »

Za i Przeciw, miesiąc czasu to mało, zeby sprawdzić, czy ktoś upadł.
Btw. nie podoba mi sie fakt, ze MOK bedzie dysponować ziemiami...mieliśmy być tylko kartografami.
podróżnik Kazag Slobodanovic
znany również jako Swawolny Byk, Szaman Bitowy Okoczii
www.okoczia.cba.pl

Pel Nander

• Ekspert
« Reply #4 on: Kwiecień 02, 2009, 11:15:18 am »

Za i Za (Oczywiście, jakbym się sprzeciwiał sam sobie to by było dość ciekawe.  ;D)

Myślałem, że to jest już jasne i dyskusja się wyczerpała to głosowanie.
1. "pretendującego" (kandydujące), czyli w MOK członkiem może być każde państwo, te które nie bedą na mapie będą pretendujące. I tu będą też np. te państwa nieuznawane. Przykładowo (pomijam czy aktualnie istnieją czy nie) (Castellomonte, Moherat Berecji, Tuolelenkka, itd.)

2. "obserwowanego" - też mówiłem do MOK będą dochodziły inf o niskiej aktywności w jakimś kraju to od tego momentu przyzna się status "obserwowanego" - Tak żeby wiedzieć co się gdzie dzieje i od kiedy jeśli przez mieś nie będzie żadnej aktywności a władza w państwie nie zmienia sytuacji - ogłasza się zakończenie działalności takiego państwa i aktualizuje mapę. Jeśli cały czas jest jakaś chociażby nikła, a mieszkańcy niby coś robią to ten status obserwowanego, państwo ma cały czas aż do momentu zakończenia stagnacji i regresu albo do zamknięcia działalności. Przykładowo (Tyrencja i Luminat, Gnomia, Moherat Berecji, Państwo Zakonu Templariuszy, itp.)

"natomiast Statut musi być spójny" nigdy nie byłem dobry z polskiego - szczególnie stylistycznie, wg mnie jest ok.
Nie dla ACTA !!!

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #5 on: Kwiecień 02, 2009, 13:03:33 pm »

"natomiast Statut musi być spójny" nigdy nie byłem dobry z polskiego - szczególnie stylistycznie, wg mnie jest ok.

Mam na myśli spójność merytoryczną. Ty nam tutaj wyjaśniłeś, co to niby ma być ten status obserwowanego i kiedy ma być wprowadzany - ale w twojej poprawce jak i w statucie wcześniej nie ma o tym mowy, więc twoja poprawka wprowadziłaby status, który jest w ogóle legislacyjnie nieuregulowany. Rozumiesz co mam na myśli? Przyszła by osoba nowa do MOK, nie widziała  tych dyskusji i nie miałaby pojęcia o co chodzi z tym obserwowanym.

Ku celom archiwalnym:

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
« Reply #6 on: Kwiecień 03, 2009, 14:34:08 pm »

Nie wiem czy mogę ale głosuję 2 razy za.

Harold

• Zaawansowany użytkownik
  • Stary Młody Winek
« Reply #7 on: Kwiecień 03, 2009, 14:39:37 pm »

Za i Za ... według mnie to bedzie przydatne...
Zapraszam do Wolnej Republiki Winktown!
http://www.mw.propl.eu/

Juan Samirović el-Guevara de Vetonija

• Ekspert
  • Skrijat Vśehslawiji
    • ZF Mikrosławii
« Reply #8 on: Kwiecień 03, 2009, 16:21:54 pm »

2 x za

Altair

• Użytkownik
  • **