Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length
Pages: 1 ... 4 5 [6] 7

Author Topic: Mikronacja, czy nie?- oto jest pytanie :)  (Read 14095 times)

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
Odp: Mikronacja, czy nie?- oto jest pytanie :)
« Reply #50 on: Styczeń 25, 2009, 19:54:57 pm »

Panie Mangel, nie rozumiesz idei mikronacji już u samych podstaw. Proponuję lekturę tego: http://micropedia.wikia.com

kazag

• Administrator
  • Ekspert
  • Swawolny Byk / Kazag Slobodanovic
    • Okoczia
« Reply #51 on: Styczeń 25, 2009, 20:03:43 pm »

- Na moim forum userzy posiadają "statystyki", są to dobra intelektualne, ale jednak elementy gospodarki - co z nimi?
- Mamy działy usług i produkcji które nie mieszczą się w gospodarczym tego słowa znaczeniu - ich istnienie też nie pasuje mi do idei mikronacji, nie moge jednak z nich zrezygnować
- Jaki ustrój (z juz istniejacych) określa ustrój Zakonu? Wszak z założenia, Zakon jest fabularnym odpowiednikiem ONZ w naszym świecie.
- Mikronacje posiadają gospodarki, więc to nie problem, a nawet plus.
- Jakie to dobra? Chodzi o jakąs fantastykę? Czy "dobra realne", typu +5 do siły za smsa na 7171? My przecież nie ustalamy nikomu, czym ma handlować. Mogą to być samochody, a mogą magiczne napoje... Byle by to się nie odbywało za realne pieniądze, tak myślę.
- Ustroju nikt nie narzuca, to sam Zakon musiałby sobie obrać ustrój. Np. Okoczia w ogole nie ma go zdefiniowanego, jesteśmy zgromadzeniem wolnych Szoszoinów
podróżnik Kazag Slobodanovic
znany również jako Swawolny Byk, Szaman Bitowy Okoczii
www.okoczia.cba.pl

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #52 on: Styczeń 25, 2009, 20:22:41 pm »

Może zamiast rzucać linkami i stwierdzeniami bez argumentów, jak mój przed-przedmówca, wyjaśnię trochę w czym rzecz.

Mikronacje to społeczności internetowe mające na celu symulację realnych państw. Najczęściej przyjęte warunki uznania za mikronacje to a) samouznanie, b) posiadanie władzy, sprawującej zarząd nad serwisem i miejscem publicznym danej mikronacji c) posiadanie ludności uważającej się za podległą danej władzy. Istnieją także mniej oficjalne zasady - np. kwestia niekomercyjności projektu.

Co do przypadku Zakonu. W obecnej chwili jest tym czym jest - forum tematycznym, dot. RPG i fantasy. Oczywiście - mogłoby się ono przekształcić w mikronację (tak jak np. forumowe gry polityczne (VRP) czy fora ogólnotematyczne (WinkTown)). Pytanie czy jest sens?

Jak sam Pan pisze, Zakon ma na celu stworzyć polski system RPG, prowadzi też na forum rozgrywki. O ile część z jego elementów można zaliczyć jako podobne do mikronacji, to jednak ogólnie forum to gra RPG. Nie widzę ewentualnych korzyści zarówno dla Zakonu, jak i dla świata mikronacji które mogłyby wynikać z przekształcenie go w mikronację.

Osobiście odradzałbym taki krok - bo albo skończyłoby się na konieczności daleko idącego przemodelowania Zakonu i jego mechanizmów w celu dostosowania się do ogólnie przyjętej konwencji, albo z drugiej strony - pozostawaniem Zakonu na marginesie mikroświata, ze względu właśnie na niedostosowanie się. Oczywiście decyzja należy do was - jeżeli zdecydujecie się na podjęcie takiego kroku, ja i, jak myślę, inni tu obecni, z chęcią pomożemy przygotować ogólny plan zmian jakie powinien przejść Zakon, aby spełniać zwyczajowe zasady obowiązujące w mikronacjach.

Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska

Mangel

• Nowy użytkownik
  • *
« Reply #53 on: Styczeń 25, 2009, 21:26:30 pm »

Zarówno link jak i oba wyjaśnienia dały mi sporo do myślenia. Przedłoże pomysł przemodelowania Zakonu WR (Wielkiej Radzie) i zobaczymy co nam z tego wyjdzie. Myśle jednak, że zmiany nie będą za duże, Zakon już posiada pewne cechy o których mowa była w poprzednim poście (prawa, hierarchie władzy, gospodarkę [może nie do końca idealną, ale jedak], prase...), no i nie jesteśmy projektem komercyjnym.
Problemem za to może okazać (tak mi się wydaje) przygotowanie planu zmian, obawiam się, ze bez pomocy się nie obejdzie. Najzwyczajniej w świecie, samo pojęcie mikronacji znam od dzisiejszego ranka i chyba za mało jeszcze rozumiem i wiem. Gdyby ktoś z tu obecnych mógł mi podrzucić kilka przykładów co na Zakonie zmienić, byłbym wdzięczny. Nie chodzi mi jednak o dokładny plan, tworzony miesiącami, raczej chciałbym zobaczyć dwie- trzy rzeczy które wypada zmienić, tak na pierwszy rzut oka.

Pozdrawiam,
Mangel.

PS. Przepraszam za ewentualne błędy, pisze z komputera na którym nie mam możliwości sprawdzić błędów.

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
« Reply #54 on: Styczeń 25, 2009, 21:33:11 pm »

Faktycznie podałem linka, a to nieładnie, aczkolwiek z pewnością lepiej dla Pana, gdyż po moich tłumaczeniach wie się mniej niż przed. Ale widzę, że z Pana jest zaradny gość, da Pan radę.  8)

Mardred von Salvepol-Nova Vita

• Zaawansowany użytkownik
« Reply #55 on: Styczeń 26, 2009, 01:05:13 am »

Żeby panu pomóc trzeba poznać Zakon. Michał ma siły na trzy mikronacje, może ty Michale pomorzesz? :D
KAROLINA XVI SZOSZOIN, KRÓL CIPROFLOKSJAŃSKI
Mardred Jakub von Salvepol-Nova Vita vel. Żelazny Żuk
Okoczia

Flaga brugijska, ale nie narzekam, przesłanie ważniejsze.

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #56 on: Styczeń 26, 2009, 07:52:50 am »

W sesji? Opipiałeś? :-D

No dobra, pomyślimy, a teraz zmywam się na egzamin :-P

Ku celom archiwalnym:

kazag

• Administrator
  • Ekspert
  • Swawolny Byk / Kazag Slobodanovic
    • Okoczia
« Reply #57 on: Styczeń 26, 2009, 17:09:09 pm »

Wlasnie, sesja szaleje, nie nakładajmy obowiazków i wracajmy do ksiażki;p
Styczen/luty to nie jest najlepszy moment na nową aktywnosc...
podróżnik Kazag Slobodanovic
znany również jako Swawolny Byk, Szaman Bitowy Okoczii
www.okoczia.cba.pl

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #58 on: Styczeń 26, 2009, 18:36:01 pm »

Pewne wnioski już wysnułem, ale powiedzmy za tydzień (w następny poniedziałek ostatni egzamin) podsumuję je i wyślę na priv informacje, co należałoby zmienić :-)

Ku celom archiwalnym:

Mangel

• Nowy użytkownik
  • *
« Reply #59 on: Styczeń 27, 2009, 19:48:20 pm »

Czekam ze zniecierpliwieniem i składam kondolencje, choć mam nadzieje, że w przyszłym roku też będe mieć ten problem co panowie. :)
Pages: 1 ... 4 5 [6] 7