Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Sposób działania  (Read 3962 times)

Marcel Hans

• Aktywny użytkownik
Sposób działania
« on: Grudzień 23, 2012, 23:49:26 pm »

Tworzenie mapy całego wirtualnego świata mija się z celem, jeśli ta mapa nie będzie powszechnie uznawana i na bieżąco aktualizowano. To natomiast możliwe jest tylko przy regulacji pewnych struktur organizacyjnych MOK. O ile rozumiem prawo do udziału w debacie wszystkich zainteresowanych, to prawo decydowania powinny mieć tylko osoby zapisane.
Tutaj rodzi się pytanie, kim powinny być osoby zapisane:

a) chętni (tzw. kartografowie)
b) przedstawiciele mikronacji
c) przedstawiciele kontynentów/regionów
d) przedstawiciele krajowych niezależnych instytucji kartograficznych?

Czekam na Wasze pomysły dotyczące organizacji działania MOK.
Marcel Hans
- I Prezydent Rzeczpospolitej
Kontakt: gg 1514419

Robert Schmitz

• Nowy użytkownik
  • *
    • Republika Victoria
Odp: Sposób działania
« Reply #1 on: Grudzień 24, 2012, 11:33:59 am »

Uważam że opcje a) oraz c), oczywiście po ustaleniach z b)  :)

Marcel Hans

• Aktywny użytkownik
« Reply #2 on: Grudzień 24, 2012, 14:14:13 pm »

Tzn. jak? Nie bardzo można chyba te opcje łączyć...
Marcel Hans

KF JPM

• Moderator Globalny
  • Zaawansowany użytkownik
    • La Palma
« Reply #3 on: Grudzień 24, 2012, 14:49:36 pm »

Moim zdaniem to winna być grupa kilku decydentów z kontynentu, wybierana może w jakichś wyborach + kartograf(owie)...
Kwestia tego ilu kartografów chce tworzyć i aktualizować mapę regularnie poza mną. Dwie wersję i tak wydają się bez sensu... Nie zamykam drogi innym opcjom, moja jest tylko sugestią.
J.P. Morales
El Presidente Republica de Palma

Pavel' Abramovic: vel Abrams

• Ekspert
  • tytularny Prezydent Interlandu
    • Republika Interlandu
« Reply #4 on: Grudzień 24, 2012, 23:54:34 pm »

Hm... A ja zaproponuję rozwiązanie, które może się wydać nieakceptowalne przez niektórych... Warto je jednak rozważyć.

W mojej opinii dobrze spisywałby się podział MOK na grupy (komisje, grupy robocze, organizacje) zorganizowane wg kontynentów. W danej grupie spotykaliby się przedstawiciele państw obecnie znajdujących się na danym kontynencie i wspólnie decydowali o ograniczeniach dla nowych państw, które zechciałyby być ich sąsiadami. W tych grupach ułożono by zasady, wg których byłby składany wniosek (np. na Orientyce podczas II Kongresu Wiedeńskiego podjęto postanowienie, że taka zgoda wyrażana by była w przypadku zdobycia przez państwo poparcia połowy państw w danej chwili istniejących na kontynencie; wyobrażam sobie, że na Nordacie reguły nie byłyby tak restrykcyjne).

Co Państwo myślicie o takiej "federacyjnej" MOK?
tytularny Prezydent Interlandu
(-) Pavel' Abramovic:

Mimo (za) oficjalnej tytulatury w opisie, powyższy post jest najprawdopodobniej prywatną opinią, chyba, że zaznaczono inaczej.

KF JPM

• Moderator Globalny
    • La Palma
« Reply #5 on: Grudzień 25, 2012, 14:44:37 pm »

Jestem za. Największym problemem może być szybkość realizacji. Don Khadil zaproponował np. kongres, zjazd czy szczyt, nieważne jak by się nazywał, ale zebrałby się za 3-4 miesiące... To długo.
Może w ramach kontynentu wybrać reprezentacyjną osobę z każdego kraju. Następnie przewodniczący w szybki sposób zbiera ich w jakimś "widocznym" miejscu. Krótka debata co i jak i ustalenia gotowe...Myślę, że w ciągu miesiąca dało by się radę załatwić...

Dodałbym tylko, że o Polarktyce (jako, że tam jest tylko A-W i Brytania) decydowało by grono "przewodniczących kontynentalnych MOK".

Co do Nordaty w/g mapy O'Rhady mamy tylko Wurstlandię(!) i Siedmiogród...
J.P. Morales

Krzysztof Hans van der Ice

« Reply #6 on: Grudzień 25, 2012, 15:50:00 pm »

Ja jestem za debatą dla każdego oraz za  przedstawicielami z każdej mikronacji w liczbie z trzech (z czego 1 to kartograf, 1 szef państwa i 1 koordynator)  to umożliwiałoby stworzenie dwóch komisji:
- kartografów
- koordynatorskiej
oraz Rady Państw MOK złożonej z głów państw. Niższą formą tej instytucji byłyby kontynentalne Rady Państw.
Mój plan umożliwiałby też istnienie:
- Rad Kontynentalnych (złożonej z koordynatorów lub osób niezależnych wskazanych przez poszczególne mikronacje)
- Rady Mikronacyjnej (złożonej z przewodniczących danych Rad Kontynentalnych)
- Zgromadzenia Międzynarodowego MOK (złożonego ze wszystkich powyższych instytucji)
Owe instytucję miałyby następujące zadania:
- Komisja Kartograficzna wyznaczała by propozycje od strony map
- Komisja Koordynatorska projektowałaby ustalenia od strony prawnej zarówno dla MOK jak i poszczególnych mikronacji
- Rada Państw MOK byłaby spotkaniem władz państwowych która opiniowałaby propozycje wskazane przez komisje i rady
- Lokalne Rady Państw decydowałyby o sprawach które warto przekazać pod obrady Rady Państw MOK
- Rady Kontynentalne debatowałyby o sytuacji w regionie które to potem przekazywałyby Radzie Mikronacyjnej a ta wyższej instancji czyli Radzie Państw MOK która decydowałaby o danych sprawach lub odsyłała je z powrotem do Rady Mikronacyjnej lub niżej do kontynentalnych Rad Państw.
- Zgromadzenie Międzynarodowe zbierałoby się na przykład na czas ślubowań czy przyjęcia ustaleň dotyczących MOK np: wyboru szefa  MOK
który zresztą zmieniłby nazwę na Unię Mikronacyjną i przejąłby kompetencje pozostawione po upadku OPM.
« Last Edit: Grudzień 25, 2012, 16:16:07 pm by Krzysztof Hans van der Ice »
(-)Krzysztof Hans van der Ice
Syn Katarzyny i Marcela Hansów oraz Brat Roberta Dąbskiego-Hansa
- Założyciel konkursu Our Sound

Morfius Kringiham

• Moderator Globalny
  • Aktywny użytkownik
    • Korinat Gaudium
« Reply #7 on: Grudzień 25, 2012, 15:52:38 pm »

Jestem za. Największym problemem może być szybkość realizacji. Don Khadil zaproponował np. kongres, zjazd czy szczyt, nieważne jak by się nazywał, ale zebrałby się za 3-4 miesiące... To długo.

A nie uważasz (mogę na Ty?), że ten okres 3-4 miesięcy byłby okresem sprawdzianu mikronacji?
Jeżeli by go przetrwała i rozwinęła się (!) byłoby można podjąć decyzję bardziej trafną...

Marcel Hans

• Aktywny użytkownik
« Reply #8 on: Grudzień 25, 2012, 20:25:19 pm »

Czy ja wiem? Państwa, które będą mogły być na mapie będą  już sporo istnieć, a przeciąganie tego o kolejne 3 miesiące (to jak 5 lat realnie) nie działałoby na naszą korzyść.
Pomysł dobry, najlepiej gdyby posiedzenia tych rad były tutaj na forum.
Marcel Hans

KF JPM

• Moderator Globalny
    • La Palma
« Reply #9 on: Grudzień 25, 2012, 21:05:30 pm »

Widzę, że tyle ile osób tyle propozycji :) Na dniach trzeba to skonsolidować i zadecydować, bo w kółko będziemy wracać do tego samego.
J.P. Morales