Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Dodane zostały reklamy Adkontekst, z których utrzymywać będzie się serwis.

Pages: 1 [2] 3 4 ... 7

Author Topic: Propozycja opracowania kryteriów rozwoju  (Read 14601 times)

Willi Farmer

• Ekspert
Odp: Propozycja opracowania kryteriów rozwoju
« Reply #10 on: Wrzesień 04, 2007, 19:34:54 pm »

z tego co wiem to opm to juz trup ;)
Farmer z Alabamy :P

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
« Reply #11 on: Wrzesień 04, 2007, 19:36:33 pm »

Jak trup to o czym tu mowa xD

MatMax

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
« Reply #12 on: Wrzesień 04, 2007, 19:45:06 pm »

Roboczy szkic ciekawy, ale parę pytań będę miał :)

* Liczba wiadomości wysłanych na oficjalną listę dyskusyjną oraz/lub forum w ciągu ostatniego miesiąca
          * Liczba aktualności z danego kraju opublikowanych na stronie głównej w ciągu ostatniego miesiąca

Jeśli chodzi o te 2 kryteria, to są one jednak dość płynne, bo są kraje, które nie publikują w ogóle aktualności na stronie głównej bądź robią to w stopniu mocno ograniczonym, a mimo to są aktywne. Sama liczba postów nie zawsze świadczy też o państwie, ale zdaję sobie sprawę, że ciężko to zmierzyć.

Generalnie, są to jednak dość ciekawe kryteria, zastanawiam się jeszcze nad zmierzeniem aktywności mediów, kulturalnej i sportowej.
Mat Max
admin forum.mikronacje.info

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #13 on: Wrzesień 04, 2007, 20:41:28 pm »

Tak, tylko żeby stworzyć taki "ranking" potrzebna by była jakaś komisja, z różnych państw. No i osoby co do których jest zaufanie co do obiektywności ;-)
Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska

karol

• Aktywny użytkownik
    • Strona obywatelska Królewstwa Nowal
« Reply #14 on: Wrzesień 04, 2007, 20:50:30 pm »

Zasadnicze pytanie do Autora propozycji: czemu ma służyć wystopniowanie mikroświata?
Karol Keane pozdrawia
http://sokn.mikronacje.info/
G-G 2765211

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #15 on: Wrzesień 04, 2007, 22:08:16 pm »

Co prawda autorem nie jestem, ale...

... mam pewne podejrzenia ;-)

1. Taki ranking ułatwi ustawienie jednolitych i przejrzystych ram np. przy uznawaniu państw, lub ustalaniu wymagań do przyjęcia do organizacji międzynarodowych.
2. Może stymulować aktywność - w końcu ranking zawsze oznacza rywalizację, a do tej wszyscy mają skłonności.
3. Będzie oficjalnym dowodem dla Sarmacji - "Tak, jesteśmy najwięksi" :-P

To tak na początek ;-)

Ku celom archiwalnym:

Piotr Mikołaj

• Nowy użytkownik
  • *
    • Księstwo Sarmacji
« Reply #16 on: Wrzesień 05, 2007, 08:22:46 am »

Xarthatowi Xio:
„Aczkolwiek wiele mikronacji samo nie wie, w którą stronę zaczynać [...]” - Dlatego też starałem się uwzględnić możliwie wiele kryteriów, aby braki w jednej dziedzinie nie powodowały od razu kiepskich wyników, niektóre kryteria są zaś ogólne (liczba instytucji, zatem instytucja kulturalna jest równa pod względem wagi sportowej).

Michałowi O'Rhadzie:
„Jak uwzględnić sytuację, kiedy to na podstawie umowy międzynarodowej państwo korzysta z systemu gospodarczego innego państwa?” - Dobre pytanie i do ustalenia. Można równie dobrze uzasadnić uznawanie (obiektywnie, mikronacja system posiada), jak i nieuznawanie (nie powstał on wskutek wysiłków danej mikronacji, nie jest „jej”) takiego systemu gospodarczego.
„Czy punkt "Frekwencja w ostatnich wyborach lub referendum ogólnokrajowym (bez głosów ważonych)" nie będzie dyskryminacją dla państw, gdzie nie funkcjonują tego typu demokratyczne instytucje” - Będzie. Trudno jest mi jednak znaleźć równie dobry (efektywny) sposób ustalenia faktycznej liczby aktywnych członków danej społeczności. Spisy powszechne nie są regularnie przeprowadzane w większości mikronacji.
„Czy wiek mikronacji wpływa na jej stopień rozwoju?” - Moim zdaniem wiek jest wartością samą w sobie, i dlatego myślę, że warto byłoby go uwzględniać. Przekłada się on na markę, najczęściej także stabilność danej mikronacji. Do ustalenia jest, oczywiście, waga punktowa.
„Uznaniowe w swojej istocie są określenia: działających aktywnie, działających efektywnie” - Jak pisałem na wstępie, to jest szkic. Oczywiście, ostateczne kryteria wymagałyby zdefiniowania aktywności i efektywności.
„Tak, tylko żeby stworzyć taki "ranking" potrzebna by była jakaś komisja, z różnych państw. No i osoby co do których jest zaufanie co do obiektywności” - Jestem przeciwny biurokratyzacji. Najlepiej by było, gdyby powstało pozarządowe grono osób, które chciałyby ranking sporządzić, a same państwa mogłyby do opublikowanego projektu wnieść swoje poprawki uzasadniając, dlaczego (ewentualnie) nie jest tak, jak zaproponowano w wersji „podglądowej”.

Pawłowi Abramsowi:
„Jednak jeżeli w małym państewku (takim jak Interland) nie ma opozycji... bo właściwie nie ma partii politycznych” - Tu zgodzę się z Michałem O'Rhadą, że oznacza to po prostu tyle, że dana mikronacja dopiero tę sferę rozwinie.

Towarzyszowi Struszyńskiemu:
„Kryterium uznania, że coś jest realną mikronacją, jest bardziej nie to, że ktoś tak sobie po prostu stwierdza, lecz to, że istnieje w danej mikronacji osoba sprawująca władzę, oraz kilka innych osób, które są w równym stopniu zaangażowane i popierają tę władzę” - to najoczywistsza prawda, taka jest klasyczna definicja mikronacji (niekiedy uzupełniania o kryterium uznania międzynarodowego). Ja np. „yoyonacjom” bycia mikronacjami nie odbieram. Dlatego zaproponowane przeze mnie kryteria są kryteriami rozwoju mikronacji, a nie kryteriami bycia mikronacją. Zresztą i co do reszty wprowadzenia się zgadzam w pełni.
„Oczywiście sprawa rywalizacji jest dla mnie osobiście żenująca - pierwsze miejsce zajmą wiadomi gracze na arenie mikronacyjnej” - Dlaczegóżby tak? Rywalizacja na polach, które przedstawiłem, w moim najgłębszym przekonaniu jest rzeczą słuszną. Mikronacje powinny ze sobą rywalizować, ponieważ dzięki temu same się rozwiną. Zbudują nowe instytucje, aby wypaść lepiej na arenie międzynarodowej, a instytucje typu galerie sztuki, muzea etc. - pozostają. Oczywiście, ani myślę na dzielenie mikronacji na lepsze i gorsze, bardziej na rozwinięte w tej lub innej kategorii.
„Brakuje mi mediów, tj prasy - ile jest niezależnych wydawnictw. Również statystykami warto objąć działania w zakresie sztuki.” — przyznam, że nie chciałem dodawać tej pozycji z tego względu, że faworyzowałoby takie kryterium Księstwo Sarmacji w stopniu nieprzeciętnym. Co do inicjatyw z zakresu kultury i sztuki, można...

Mat Maksowi:
„Są kraje, które nie publikują w ogóle aktualności na stronie głównej bądź robią to w stopniu mocno ograniczonym, a mimo to są aktywne. Sama liczba postów nie zawsze świadczy też o państwie” — jeżeli nie ma wiadomości zarówno na forum/liście dyskusyjnej, jak i na stronie głównej danego kraju, to gdzie one są? Wydaje mi się, że jeżeli to znaczy tyle, że aktywność przenosi się poza sferę publiczną, ogólnodostępną, to nie do końca jest to zgodne z społecznościowym charakterem mikronacji
„Zastanawiam się jeszcze nad zmierzeniem aktywności mediów, kulturalnej i sportowej” - odpowiedź ta sama, co tow. Struszyńskiemu

Karolowi Keane:
„Czemu ma służyć wystopniowanie mikroświata?” - odpowiedział za mnie, w dwóch pierwszych punktach, Michał O'Rhada. Jeżeli o Sarmację idzie, to jestem zdania, że nam również rywalizacja nie zaszkodzi, bo są sfery, które u nas niedomagają, a które dzięki rankingowi - wchodząc ludziom na ambicję - można byłoby rozwinąć. :)
(-) Piotr Mikołaj.

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #17 on: Wrzesień 05, 2007, 11:04:20 am »

Dobre pytanie i do ustalenia. Można równie dobrze uzasadnić uznawanie (obiektywnie, mikronacja system posiada), jak i nieuznawanie (nie powstał on wskutek wysiłków danej mikronacji, nie jest „jej”) takiego systemu gospodarczego.
Uważam, że współużytkowanie innego systemu powinno być punktowane, acz w mniejszym stopniu niż posiadanie własnego.  W końcu faktycznie system działa, a współpracę potrzebną do takiego współużytkowania trzeba wypracować.
Będzie. Trudno jest mi jednak znaleźć równie dobry (efektywny) sposób ustalenia faktycznej liczby aktywnych członków danej społeczności. Spisy powszechne nie są regularnie przeprowadzane w większości mikronacji.
A jak w takiej sytuacji będzie wyglądać punktowanie takiego państwa? Nie ukrywam, że chodzi mi tu o WRM - powszechne wybory odbyły się raz i nie zapowiada się aby miało by to w najbliższym czasie się zmienić. Inną sprawą, że liczba aktywnych obywateli nie jest u nas tajemnicą. Omne trinum perfectum...
Moim zdaniem wiek jest wartością samą w sobie, i dlatego myślę, że warto byłoby go uwzględniać. Przekłada się on na markę, najczęściej także stabilność danej mikronacji. Do ustalenia jest, oczywiście, waga punktowa.
Wiek może być wyznacznikiem stabilności i marki, ale niekoniecznie musi - przykład Leblandii jest tutaj idealny.
Jestem przeciwny biurokratyzacji. Najlepiej by było, gdyby powstało pozarządowe grono osób, które chciałyby ranking sporządzić, a same państwa mogłyby do opublikowanego projektu wnieść swoje poprawki uzasadniając, dlaczego (ewentualnie) nie jest tak, jak zaproponowano w wersji „podglądowej”.
Pomysł jest warty uwzględnienia. Chętnie bym się w takie coś zaangażował.

Ku celom archiwalnym:

Daniel Rawiński

• Zaawansowany użytkownik
« Reply #18 on: Wrzesień 05, 2007, 17:17:43 pm »

Mam pytanie : kto to będzie oceniał? Nie chcę, by ten ranking był polityzowany

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #19 on: Wrzesień 05, 2007, 17:20:32 pm »

Pisał już o tym Książę PMK. Proszę uważniej czytać wypowiedzi innych ;-)

Ku celom archiwalnym:
Pages: 1 [2] 3 4 ... 7