Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Katastrofa w Szczynie  (Read 4751 times)

Tivadar Zoltan Szücs

• Aktywny użytkownik
Odp: Katastrofa w Szczynie
« Reply #20 on: Kwiecień 14, 2011, 08:02:28 am »

I tak każdy wie, że zbieżność obu "pomysło-wypadków" jest przypadkowa. Tzn. na tyle przypadkowa względem siebie, żeby mówić o dwóch różnych wydarzeniach, "nieściągniętych". A to, że oba są nawiązaniem do realnych wydarzeń 10.04.2010... świadczy o tym, że pomysł z katastrofami się przejadł :P

Alojzy Pupka

• Ekspert
    • O mnie, z Encyklopedii Wandejskiej
« Reply #21 on: Kwiecień 14, 2011, 19:19:25 pm »

Quote from: marudny monarchofaszysta
Innymi słowy, czuję się co najmniej dziwnie, gdy przykładowo przypisuje mi się coś na podobieństwo pluralis maiestatis, bo tak osobiście odbieram formę per wy.

?!
Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, żeby ktoś zwrot per wy odbierał jako formułę niegrzeczną. Doprawdy, o ile jeszcze te dość pokrętne tłumaczenia z rzekomo źle kojarzonym obywatelem jestem w stanie jakoś przełknąć, choć z ironicznym uśmiechem osoby świadomie, dla spokoju dającej się oszukać (bo gdyby była to prawda, to po pierwsze konotacja ta dotyczyłaby wyłącznie języka surmeńskiego, a po drugie i tak śmierdziałaby strasznie pretensjonalną polityczną poprawnością i fetyszyzmem słów, bo napiętnowany miałby być sam zwrot obywatel, a nie kategoria bycia obywatelem, jak to jest w przypadku wandejskiej niechęci do panowania), o tyle uczulenie na liczbę mnogą jest już zupełnie kuriozalne.

(...) w krajach monarchofaszystowskich, jednakże Surmenia do takowych państw zwyczajnie się nie zalicza.

Fakty przeczą waszym słowom :) Z doktryną fajnego państwa wirtualnego, Surmenia – przy całym moim szacunku dla jej ciekawej i dopracowanej kultury i choćby bardzo dobrej kartografii – wiele wspólnego nie ma.

Wydaje mi się, że moja wypowiedź nie została właściwie odebrana. Otóż słowo zainspirowane zostało poprzedzone wyrażeniem w pewnym sensie, także domysły wysnute tu przed chwilą potraktowałbym jako nadinterpretację tego, co powiedziałem.

Jak zatem powinienem, w jakimkolwiek sensie, odbierać słowa o wydarzeniu losowym zainspirowanym innym wydarzeniem losowym? Wymieniłem możliwe interpretacje które przyszły mi do głowy, może coś mi uciekło, albo znowu czegoś uwarunkowanego surmeńską historią nie rozumiem? Czy w Surmenii coś poprzedzone zwrotem w pewnym sensie zmienia zasadniczo definicję? Czy jest na przykład akceptowane publiczne mówienie o kimś, że jest w pewnym sensie idiotą?

Chciałbym jednak zapytać: czym dla Alojzego Pupki (...) jest zdarzenie losowe w - co by nie było - osobliwych warunkach mikronacyjnych?

Nie wiem co to są osobliwe warunki mikronacyjne; zdarzenie losowe jest zdarzeniem losowym. Słowo tworzy rzeczywistość, oczywiście o ile nie przekracza dość szerokich granic realizmu.

Nawiasem, towarzysz Szücs oczywiście ma rację, ale na tym mikronacyjnym poziomie meta, na który wchodzenie jest kompletnie do bani, bo zabawa w v-świat przestaje na nim mieć sens.
lt-col Aloise Pupqa de Mandragorat du Vandistan
archegênere de Camarade-Vanda-Ville
électron de Ville Séculier Leben

Pavel Zepp I

• Guest
« Reply #22 on: Kwiecień 14, 2011, 22:25:30 pm »

Z ogromnym bólem serca i rozczarowaniem przyjmuję do wiadomości Pańską wypowiedź na temat rzekomej pokrętności mojego tłumaczenia, jakobym "zasłaniał się" surmeńską kurtuazyjnością lub "oszukiwał" przez nią Pana. Dziwi mnie Pańskie powątpiewanie, dlaczego po totalitarnej epoce Dury per obywatelu wyszło praktycznie z użycia. Nie spodziewałem się, że osoba obdarzona moim zdaniem nienaganną wiedzą, powiedziałbym wręcz - erudycją, a także wieloletnim obyciem w Mikroświecie, jest w stanie wypowiedzieć się wysoce lekceważąco na temat obcej kultury i historii.

Dostojny Panie, w przytoczonym przeze mnie okresie historycznym w Surmenii dominował język polski oraz tak zwana surmeńska gwara języka polskiego, mylnie określana językiem surmeńskim (hod'i o polski vtej specyfičnej ortografji), a przywrócenie języka surmeńskiego we współczesnej formie było dopiero w fazie planowania, co potwierdzić może chociażby "Historia Surmenii i państwowości surmeńskiej" Wyd. Hist. KAN, wyd. czwarte, Kaharonea 2011. Nie rozumiem zatem Pańskiego argumentu, dlaczego rzeczona konotacja miałaby być przypisana językowi, który pod koniec XIX wieku był jeszcze uznawany za język wymarły.

Per wy było natomiast szeroko stosowane w Socjalistycznej Republice Surmenii. O tym, jak ludność tego państwa przyjęła nowe standardy, niech świadczą wydarzenia z 1960 roku, o których również można się dowiedzieć z wyżej wymienionej publikacji.

Czy przez doktrynę "fajnego państwa wirtualnego" mam rozumieć każdą kalkę Wandystanu? Bo w takiej sytuacji wolę już naprawdę być kojarzony przez niektóre środowiska za mieszkańca państwa monarchofaszystowskiego. Swoją drogą, dziwny ze mnie monarchofaszysta, skoro królestwo odchodzi powoli, ale pewnie, do lamusa - między innymi z mojej inicjatywy. Jeżeli jednak sprawia Panu przyjemność - tu pozwolę sobie lekko sparafrazować Pańską wypowiedź pod kątem fleksji - "strasznie pretensjonalna, polityczna poprawność i fetyszyzm słów", bo tak odbieram to przesadne dopasowywanie epitetów, to w imię poszanowania obcej kultury będę w stanie jakoś przełknąć to obce dla mnie sformułowanie, użyte w mojej opinii nie do końca poprawnie.

Dopowiem jeszcze, że do prawdziwego kuriozum dojdziemy w sytuacji, gdy "pan" w stosunku do Wandejczyka będzie niepoprawne, zaś "wy/obywatelu" w odniesieniu do Surmeńczyka - już niekoniecznie. :-)

Wracając do meritum dyskusji, jaką powinna być rzekoma "losowość" zdarzeń: przytoczona przez Pana definicja niewiele wnosi do dyskusji, zatem proszę ją rozwinąć. Dostojny Pan doskonale wie, że w warunkach mikronacyjnych nie ma mowy o sytuacji, w której pisząc artykuł do "Wandei ludu" redaktor przypadkowo napisze, że - przykładowo - prezydent Jerzy Zwiskoński przebywając we wsi Kosodrzewiny Wielkie uległ nagłemu zachorowaniu i zmarł na zawał serca. Jak sam Pan stwierdził, słowa kreują rzeczywistość. W stu procentach zgadzam się z tym twierdzeniem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że słowa nie biorą się z kapelusza, że też są kreowane przez jakiś podmiot.

Moim skromnym zdaniem oba opisywane przez nas przypadki i tak odnoszą się do wydarzeń z tej dziwnej gry "real". Pytanie tylko, czy ktoś od kogoś nie ściągnął tej kalki "realowej". Czy to możliwe, że użycie znacznika z identycznymi parametrami (Krakozja: <embed src="zaloba.mp3" hidden=true autostart=true loop=true>, Kipria: <embed src="diesirae.mp3" hidden=true autostart=true loop=true>) również jest przypadkowym zdarzeniem losowym?

Aleksander Hergemon-Euskadi

• Ekspert
« Reply #23 on: Kwiecień 14, 2011, 22:43:04 pm »

Towarzyszu ex-despoto in spe

Czy to możliwe, że użycie znacznika z identycznymi parametrami (Krakozja: <embed src="zaloba.mp3" hidden=true autostart=true loop=true>, Kipria: <embed src="diesirae.mp3" hidden=true autostart=true loop=true>) również jest przypadkowym zdarzeniem losowym?

Zauważyłam, że strona waszego folwarku zaczyna się znacznikiem <html>, a kończy </html>, podobnie jak Sarmacji. Zabawna koincydencja, prawda? A może doszło do plagiatu?
Элена Петрешку
Красный гроф с вагином

Статул Ципрофлоксюл

Забиеж тен плебс спшед мего облича!

Pavel Zepp I

• Guest
« Reply #24 on: Kwiecień 14, 2011, 22:51:22 pm »

Was ist das? Entschuldige, ich kann dich nicht verstehen.

Faktycznie, to głównie kiprowie wpływają szkodliwie swoimi niekulturalnymi odzywkami na wzajemne relacje, kiedy już przychodzi bronić ich spalonej pozycji. Ciekawe, że oba znaczniki embed mają przypisane te same, niepotrzebne parametry.

• Ekspert
« Reply #25 on: Kwiecień 15, 2011, 00:25:59 am »

Genosse Despot!

Wenn zwei Personen Aspirin einnehmen, begehen sie schon ein Plagiat? Sie suchen um jeden Preis nach nicht enzystierenden Zusammenhaengen. Sie sind einfach dumm. Wenn Sie den durchschnittlichen Intelligenzquotient in Srumenia pruefen, beruecksichtigen Sie auch Amoeben und Streptokokken.
« Last Edit: Kwiecień 15, 2011, 00:27:35 am by Elena Petrescu »
Элена Петрешку
Красный гроф с вагином

Статул Ципрофлоксюл

Pavel Zepp I

• Guest
« Reply #26 on: Kwiecień 15, 2011, 01:02:06 am »

Ich habe keine Worte für diese Dummheit, so möchte ich hier keine Kommentar posten. Ich werde gut für die Forumsteilnehmer und werde ich nicht mit Kipren in Deutsch oder in anderen Sprachen diskutieren. :-)

• Ekspert
« Reply #27 on: Kwiecień 15, 2011, 01:47:48 am »

Towarzyszu despoto,

Nie wiem co mieliście na myśli tym niemieckopodobnym bełkotem.

Quote from: despota
Ich habe keine Worte

Nie umiecie się wysłowić? Czy może chcieliście powiedzieć ihnen die Worte fehlen albo dass es ubeschreiblich ist? Proszę się na przyszłość wystrzegać błędów interferencyjnych, ponieważ można wyjść na idiotę, a tego przecież nie chcemy. Gramatyka też kuleje. Czy wiecie jaki jest rodzajnik słowa Kommentar? Tak, chodziło nam o kein Kommentar. Tylko teraz pytaniem pozostaje, czy chciał towarzysz Komentarz kupić, czy zamieścić? Forumsteilehmer też nie jest najlepszym wyrazem, ale od bogactwa mogłoby zostać, chociaż w moim odczuciu lepiej pasuje tutaj Forum-Mitglieder.  Spodziewałam się też od towarzysza nieco więcej finezji niż prostackie gut sein. A ostatnie zdanie woła o pomstę. Jaki szyk? Gdzie wstawione zaprzeczenie? Co więcej in deutsch można być dobrym, można tekst in deutsch lesen, ale na Durnia, spricht man deutsch.

Mam dla towarzysza chmurkę. Bo z lektury Antyfony wiem, że tak się ocenia dzieci srumeńskie:

« Last Edit: Kwiecień 15, 2011, 01:53:36 am by Elena Petrescu »
Элена Петрешку
Красный гроф с вагином

Статул Ципрофлоксюл

Pavel Zepp I

• Guest
« Reply #28 on: Kwiecień 15, 2011, 02:27:07 am »

Elena znowu nie zrozumiała sarkazmu wynikającego z poplątania mowy Franciszka Józefa II, ale dziękuję za tę wyczerpującą krytykę studentki filologii germańskiej. Z przykrością muszę jednak zaznaczyć, iż to Dostojna Panna zasługuje na chmurkę antyfońską, gdyż w dalszym ciągu pisze Panna niepoprawne "srumeńskie" zamiast "surmeńskie". :-) Sugerowałbym przede wszystkim nadrobienie tego braku wiedzy z zakresu składania literek w wyraz. Bez tej elementarnej umiejętności z pewnością nie można być dobrym germanistą.

EDIT: Tak grzecznie przypomnę, że tematem dyskusji jest domniemane ściągnięcie krakozjańskiego "pomysłu na katastrofę" przez kiprię. Odejście od tego wątku polegające na obszernej analizie mojego niby-niemieckiego świadczy wyłącznie o tym, że Dostojnej Pannie znowu zabrakło argumentów w dyskusji, w wyniku czego przeszła Panna do ataku ad personam.
« Last Edit: Kwiecień 15, 2011, 02:40:46 am by Παυλος Πετροσηγος »

Tivadar Zoltan Szücs

• Aktywny użytkownik
« Reply #29 on: Kwiecień 15, 2011, 09:34:33 am »

"Srumeńskie" jest jak najbardziej poprawne w moim odczuciu. ;-) To po prostu neologizm; celowa zmiana układu liter, aby wyraz kojarzył się z czymś innym, miał inny wydźwięk, który jednak pozostaje w bardzo bliskiej konotacji.

Co zaś do głównego wątku:
Code: [Select]
embed src="ścieżka_dostępu_do_pliku"Po znaczenie pozostałych odsyłam po prostu do zwykłego słownika języka angielskiego. Polecam również prześledzenie tysięcy (a może i nawet dziesiątek/setek tysięcy stron z takim samym kodem, a następnie oskarżenie ich o plagiat; proszę się nie martwić, że zmienia się ścieżka dostępu do pliku, przecież "to bez znaczenia").
Jeżeli chodzi o całą katastrofę: a jednemu psu na imię Burek?

[niestety, dłuższego wpisu nie dokonam - zwijam się na uczelnię :P]