Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Dodane zostały reklamy Adkontekst, z których utrzymywać będzie się serwis.

Author Topic: Eksperyment Rajneeshpuram i utopie  (Read 7534 times)

Mardred von Salvepol-Nova Vita

• Zaawansowany użytkownik
Odp: Eksperyment Rajneeshpuram i utopie
« Reply #20 on: Sierpień 28, 2008, 17:56:31 pm »

W ostatnich wypowiedziach ukazuje sie powód dla którego stworzenie utopii jest niemożliwe. Utopia (jeśli by istniała) miałaby system skrajnie socjalistyczny (tak to mówię ja, przeciwnik socjalizmu). Dlaczego? Wszyscy są równi. Tylko że:

"Najtrudniej jest pracować za darmo. To rodzi zawiść, zazdrość."

Socjalizm to ustrój dobry dla mrówek, nie ludzi. Człowiek juz taki jest, że chce jak najlepiej dla siebie, a nie dla społeczności. Nigdy nei da sie tak podzielić pracą i jej owocami, żeby to wszystkim odpowiadało.
KAROLINA XVI SZOSZOIN, KRÓL CIPROFLOKSJAŃSKI
Mardred Jakub von Salvepol-Nova Vita vel. Żelazny Żuk
Okoczia

Flaga brugijska, ale nie narzekam, przesłanie ważniejsze.

MatMax

• Administrator
  • Aktywny użytkownik
« Reply #21 on: Sierpień 28, 2008, 19:04:03 pm »

O ile pamiętam, to nie jedyny "Chrystus" w Rosji ;-)
Owszem, gdzieś na początku artykułu i o tym było - bodajże 6 "Chrystusów" naliczono ;]

Ten jednak stworzył całkiem sporą, niemalże samowystarczalną społeczność. Aż szkoda, że nie ma zdjęć samego Gorodu dołączonych do artykułu...
Mat Max
admin forum.mikronacje.info

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #22 on: Sierpień 28, 2008, 20:19:21 pm »

W ostatnich wypowiedziach ukazuje sie powód dla którego stworzenie utopii jest niemożliwe. Utopia (jeśli by istniała) miałaby system skrajnie socjalistyczny (tak to mówię ja, przeciwnik socjalizmu). Dlaczego? Wszyscy są równi. Tylko że: "Najtrudniej jest pracować za darmo. To rodzi zawiść, zazdrość."

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez pracę "za darmo". Działając w jakiejś wspólnocie w stylu komuny, dajesz swoją pracę wspólnocie, a wspólnota Ci się odwdzięcza swoją pracą. Samo pojęcie "za darmo" jest tu dowodem, że akurat ta "utopia" raczej nie przetrwa na dłuższą metę - ze względu na stosunek do pracy. Ktoś, kto by czytał Marksa powiedziałby, że to czysty przykład kapitalistycznego przywiązania do instytucji pieniądza ;-)

Patrząc na świat przez taki pryzmat, wolontariat byłby źródłem czystego zła. A nie jest, o ile wiem...

Owszem, gdzieś na początku artykułu i o tym było - bodajże 6 "Chrystusów" naliczono ;]

No, bardzo święta ta ziemia rosyjska ;-)

Ten jednak stworzył całkiem sporą, niemalże samowystarczalną społeczność. Aż szkoda, że nie ma zdjęć samego Gorodu dołączonych do artykułu...

Faktycznie, tego trochę brakowało :-)
Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska

Mardred von Salvepol-Nova Vita

• Zaawansowany użytkownik
« Reply #23 on: Sierpień 30, 2008, 21:53:11 pm »

Ktoś, kto by czytał Marksa powiedziałby, że to czysty przykład kapitalistycznego przywiązania do instytucji pieniądza ;-)

Ja to wiem, i ty to wiesz, że to za darmo praca nie była. Tylko teraz spróbuj zrobić utopię z Polski. Przymusowa lektura Marksa i wypytywanie na wyrywki? Mija się z celem. To jak z pacierzem. Katolik znać, zna, tylko, że za tym żadna łączność z Bogiem nie idzie. Tak samo za znajomością Marksa żadko szedłoby jego zrozumienie, pojęcie, że gdy ja naprawię buta piekarzowi, to przyczynię sie do tego, że on mi da dziś, jutro, pojutrze i w dłuższym okresie bochen chleba. Przeciętny Kowalski myśli wąskotorowo i przez pryzmat teraźniejszości. Właśnie dlatego między innymi istnieją przymusowe składki emerytalne, bo co drugi pracujacy wyszedłby z założenia, że lepiej więcej zarobić. Przychodzi 65 lat i... pod most.
KAROLINA XVI SZOSZOIN, KRÓL CIPROFLOKSJAŃSKI
Mardred Jakub von Salvepol-Nova Vita vel. Żelazny Żuk
Okoczia

Flaga brugijska, ale nie narzekam, przesłanie ważniejsze.

Pel Nander

• Ekspert
« Reply #24 on: Sierpień 31, 2008, 00:23:05 am »

Dlatego ludzie nie twórzcie utopii (bo się utopicie  ;) i tyle z tego będzie)
Twórzcie społeczeństwa lepiej funkcjonujące i przyjemnejsze w życiu, działaniu. itd.

ps. Mój pies też wszystko je.

Jak mnie nie będą zbytnio ograniczać, będę miał dostęp do internetu i kasę na życie to z miejsca tam jadę  :)
Nie dla ACTA !!!

Prezerwatyw Tradycja

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Mandragorat Wandystanu
« Reply #25 on: Sierpień 31, 2008, 22:04:20 pm »

Przeciętny Kowalski myśli wąskotorowo i przez pryzmat teraźniejszości. Właśnie dlatego między innymi istnieją przymusowe składki emerytalne, bo co drugi pracujacy wyszedłby z założenia, że lepiej więcej zarobić. Przychodzi 65 lat i... pod most.

I tu mamy piekny przykład przeciwnika socjalizmu... :>

I tak, niektóre elementy socjalizmu są i będą zawsze w naszym kraju i bardzo dobrze. A o ich faktyczne usunięcie zabiegają już tylko takie dinozaury, jak Janusz Korwin-Mikke - i bardzo dobrze, bo dopóki tacy są u nas, to znaczy że demokracja ma się dobrze ;-)
Prezerwatyw Tradycja Radziecki, Mandragorat Wandystanu

Ku celom archiwalnym:
Michał O'Rhada, Wolna Republika Morvan/Sarmacja
Timoteos Stefanosigos, Demokracja Surmeńska

Yaraeh

• Ekspert
  • On Sam
« Reply #26 on: Listopad 30, 2008, 19:03:15 pm »

Odkopywanie starych wątków obsysa.

Sarmata na politycznej emigracji.