Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Prezydent>Król  (Read 2396 times)

Franciszek Józef II

• Ekspert
  • dawniej cysorz
    • Monarchia Austro-Węgierska
Odp: Prezydent>Król
« Reply #10 on: Listopad 18, 2010, 20:36:44 pm »

Przede wszystkim nie rozumiem, po co przywiązywać do monarchizmu jakieś inne idee, tym bardziej, że akurat monarchowie byli i są najbardziej bezideowymi włodarzami swoich państw na świecie - bezideowymi w sensie: nie mieli raczej wspólnej, spójnej idei, która im przyświecała. Dla mnie monarchizm to po prostu chęć przywrócenia monarchii, a nie decydowanie o jej formie.

Jestem c. i k. monarchistą wskazującym na korzyści życia w takim państwie, jak Austro-Węgry (zarówno te realne, jak i wirtualne), ale doskonale zdaję sobie sprawę, że np. takiemu Franciszkowi Józefowi I nie przeszkadzały jakoś wybitnie rządy liberałów, a cesarz Karol rozpoczął nawet forsowanie reform, które uznanoby pewnie za socjalistyczne.

W przeciwieństwie do większości piewców monarchii rozumiem, że monarchowie po tym, co na robili, mają przesrane. Nikt mi nie powie, że rosyjski car nie zasłużył sobie na rewolucję. Że rewolucja była złem - w porządku, ale zło nie bierze się samo z siebie, tak samo jak nienawiść rodzi nienawiść.

Przede wszystkim nie uważam też, że monarchiści mają mieszkać tylko w monarchiach, a socjaliści w krajach socjalistycznych. Zaletą Austro-Węgier było to, że były, jak to ktoś powiedział "domem o wielu drzwiach i wielu komnatach dla różnego rodzaju ludzi", a więc i konserwatystów i socjalistów.

Państwa narodowe i jednoideowe to największe przekleństwo, jakie mogło nas spotkać. Jak to mówi dalsza część wcześniejszego cytatu: "I oto dom ten podzielono i zniszczono. Nie ma w nim już nic do szukania. Nawykłem żyć w domu, a nie w kabinach."

Arkadiusz von Wettyn

• Zaawansowany użytkownik
  • Król Hirshbergii i Weerlandu
    • ZSKHiW
Odp: Prezydent>Król
« Reply #11 on: Listopad 18, 2010, 21:00:22 pm »

WCKM!
Nie uważam, że np. monarchiści powinni żyć tylko w monarchiach.
,,Mówię", że mikronacje na to pozwalają, a realne życie nie.
(-) Arkadiusz II Filip (von Wettin)
Król Hirshbergii i Weerlandu, Prezes ZJAREX.Korporejszyn