Forum Mikronacje

Please login or register.

Login with username, password and session length

Author Topic: Micronation, czyli mikronacja w prawdziwym świecie w polsce  (Read 7860 times)

kazag

• Administrator
  • Ekspert
  • Swawolny Byk / Kazag Slobodanovic
    • Okoczia
Odp: Micronation, czyli mikronacja w prawdziwym świecie w polsce
« Reply #10 on: Listopad 08, 2010, 18:13:36 pm »

Listkiewicz - jeśli mówisz poważnie, to nie, nie sądze, żeby polskie władze potraktowały ogłoszenie niepodległosci terytorium na którym sprawują suwerenność za legalne działanie. Co więcej, gdyby komuś do głowy przyszło tak na poważnie, to na upartego pod Kodeks Karny to podejdzie i dobrze się nie skończy.

Ale z drugiej strony - skoro na świecie takie mikronacje (rancza w USA...) zostały popełnione, to widocznie nikt tego nie uznał za poważny wybryk. Nie mówie o Sealandii.
podróżnik Kazag Slobodanovic
znany również jako Swawolny Byk, Szaman Bitowy Okoczii
www.okoczia.cba.pl

Arkadiusz von Wettyn

• Zaawansowany użytkownik
  • Król Hirshbergii i Weerlandu
    • ZSKHiW
« Reply #11 on: Listopad 08, 2010, 19:01:11 pm »

Należy też wspomnieć o Serbodze, która zapewnia części Włoch atrakcję turystyczną.
(-) Arkadiusz II Filip (von Wettin)
Król Hirshbergii i Weerlandu, Prezes ZJAREX.Korporejszyn

Listkiewicz

• Nowy użytkownik
  • *
    • Wolne Miasto Zadrzewie
« Reply #12 on: Grudzień 20, 2010, 17:09:18 pm »

Znalazłem fajny artykuł.

http://www.przekroj.pl/cywilizacja_otworz_artykul,5700.html?print=1

Wrto przeczytać (oczywiście jak kogoś to interesuje).
Zenon Listkiewicz - burmistrz Wolnego Miasta Zadrzewia
Aktualny prezes UMM

rey77

• Nowy użytkownik
  • *
« Reply #13 on: Maj 09, 2011, 16:47:48 pm »

We wschodniej Polsce istnieje micronation od ponad roku, nazywa się Królestwo Geniusz. Jego założyciel (czyli ja) proklamował niepodległość obszaru o pow. 0,23 ha. Państewko nie jest zbyt znane, ale należy zauważyć, iż wszystkie znane micronation stawały się znane po kilku latach. Szacuje się że o Królestwie wie ok. 500 osób (nie wliczając w to osób które dowiedziały się przez internet). Więcej na temat królestwa można się dowiedzieć na http://geniusz.npx.pl/news.php.
Chce również zaznaczyć że projekt jest jak najbardziej poważny. Jeżeli nie uda się go zrealizować do końca w Polsce to przeniesiemy się gdzie indziej. Z założeniem czegoś takiego nosiłem się od co najmniej 10 lat, jednak dopiero niedawno dowiedziałem się o tzw. micronation i postanowiłem zrobić to samo. Mam nadzieję że uda się to w Polsce, ale jeśli nie to jest dużo innych możliwości.

rey77

• Nowy użytkownik
  • *
« Reply #14 on: Maj 09, 2011, 17:08:50 pm »

Odnośnie pytań o legalność przedsięwzięcia tj. micronation. to kodeks karny, artykuł 127 mówi jasno: "Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju RzeczypospolitejPolskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalnośćzmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności." ??? Ale już artykuł 131 mówi: "Art. 131. § 1. Nie podlega karze za usiłowanie przestępstwa określonego w art. 127 § 1, ..., kto dobrowolnie poniechał dalszej działalności i ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw wszystkie istotne okoliczności popełnionego czynu; przepis art. 17 § 2 stosuje się odpowiednio." Podsumowując, przedsięwzięcie jest nielegalne i nie do końca bezpieczne, ale zawsze istnieje możliwość wycofania się i spróbowania gdzie indziej. Można mieć trochę problemów w RP, ale ja jak na razie ich nie mam. Zresztą, chciałbym mieć takie problemy, gdyż cała Polska by usłyszała o Królestwie Geniusz ( jestem jego królem) , a i tak mógłbym później spróbować legalizować przedsięwzięcie. Jednak wydaje mi się, że władze RP nie są aż tak głupie i dadzą mi spokój.
Tak więc jakby ktoś chciał założyć micronation, niech pamięta, że jestem pierwszy. ;D

rey77

• Nowy użytkownik
  • *
« Reply #15 on: Maj 09, 2011, 17:51:52 pm »

Postanowiłem napisać trochę o prawie międzynarodowym. bo na początku ktoś napisał, że w prawie międzynarodowym działalność micronation jest legalna. Otóż prawo te nie mówi nic o legalności lub nie przedsięwzięcia. :PJedynym prawem międzynarodowym, które można by podciągnąć pod micronation jest konwencja z Montevideo z 1933 roku. Wtedy to wszystkie państwa obu ameryk ustanowiły jakie warunki musi spełniać jakiś obszar, aby być państwem. Niedawno konwencję tą ratyfikowała UE. Artykuł pierwszy konwencji mówi: "Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno posiadać następujące elementy:
 * stałą ludność,* suwerenną władzę,
    * określone terytorium (wielkość państwa nie wpływa na jego podmiotowość) oddzielone od innych granicą,
    * zdolność wchodzenia w relacje międzynarodowe."
Należy zauważyć,że w konwencji nigdzie nie ma wzmianki o potrzebie uznania państwa przez inne, nie zawarto również w nim wytycznych odnośnie obszaru. Tak więc państwo (micronation również, gdyż jest to tzw. quasi- państwo lub mini- państwo) aby istnieć może być założone nawet na obszarze 100 m2 i nikt nie musi uznawać jego niepodległości. Dlatego zapraszam wszystkich do tworzenia własnych państewek(micronation) w Polsce i nawiązywania stosunków dyplomatycznych z Królestwem Geniusz. Zachęcam również do zostawania obywatelami Kr. Geniusz. Jak napisałem wyżej, praktycznie nie istnieje możliwość poniesienia odpowiedzialności za założenie lub należenie do micronation.

Arkadiusz von Wettyn

• ZSKHiW
« Reply #16 on: Maj 09, 2011, 18:23:00 pm »

My z tow. Davidem i z Actimelem- wiceprzewodniczącym RLS, znaleźliśmy pomysł na realny Siedmiogród- rząd na uchodźstwie. Start prawdopodobnie 11 lipca.
Można też uzyskać kawałek ziemi w Ameryce lub w Australii.

Ludwik Bourbon

• Ekspert
  • gadu-gadu: 5299529
« Reply #17 on: Maj 09, 2011, 19:23:59 pm »

Wurstlandia dawno jest już na Marsie.

Arkadiusz von Wettyn

• ZSKHiW
« Reply #18 on: Maj 09, 2011, 19:26:42 pm »

A ZSKHiW w moim ogródku i na Ceres.

Pavel' Abramovic: vel Abrams

• Ekspert
  • tytularny Prezydent Interlandu
    • Republika Interlandu
« Reply #19 on: Maj 10, 2011, 21:25:10 pm »

A ja się w to bawiłem, jak miałem lat 8.  ::)

... ale coraz częściej wracam myślami do tego projektu xD
tytularny Prezydent Interlandu
(-) Pavel' Abramovic:

Mimo (za) oficjalnej tytulatury w opisie, powyższy post jest najprawdopodobniej prywatną opinią, chyba, że zaznaczono inaczej.