Forum Mikronacje

Kategoria ogólna => Państwa => Topic started by: marcin.pospiech on Czerwiec 20, 2008, 21:49:00 pm

Title: ZiON
Post by: marcin.pospiech on Czerwiec 20, 2008, 21:49:00 pm
Ktoś zgłosił do Planety (http://planeta.mikronacje.info) dosyć dziwny projekt, który właściwie nie wiem, jak ocenić i jak uznać. To, co o nim przeczytałem, a niestety jest tego zbyt mało, pozwala mi tylko stwierdzić, że raczej nie nadaje się na miano "mikronacji". Co Państwo o tym sądzą?

ZiON - http://zion.akceleracja.pl/
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Czerwiec 20, 2008, 22:48:39 pm
Witam

Jestem twórcą oraz skarbnikiem zion.akceleracja.pl
Podstawowe zasady panujące w ZiON to:

Demokracja bezpośrednia - nie ma funkcji rządowych i wyróżnionej grupy zarządzającej państwem. Jedyną pozostałością po tej sferze jest możliwość wyznaczenia swojego senatora, który opracowuje przepisy prawne i rekomenduje sposób głosowania. Jednak obywatel ma w każdym momencie pełnię władzy nad decyzjami dotyczącymi państwa.

Podatek pogłówny - w tej chwili wynosi 1gr/miesiąc. Mimo tak niskiej kwoty nie ma chętnych do jego płacenia. Być może widmo wykonania przelewu zniechęca tak bardzo, że nawet niska kwota nie rekompensuje tego wysiłku. Inną możliwą przyczyną jest brak zaufania do obcego człowieka (czyli mnie). Przechowywanie pieniędzy w rękach jednego człowieka jest oczywistą wadą, która w przyszłości zostanie wyeliminowana (niestety wymaga to sporego nakładu pracy programisty - którym nie jestem). Cały budżet państwa również będzie opracowany przy pomocy demokracji bezpośredniej. Jako twórca nie czerpię i nigdy nie będę czerpał żadnego zysku ze strony.

W przyszłości będą wprowadzone dodatkowe elementy, które na drodze systemowej będą wyrównywał różnice ekonomiczne. Libertariańskie podstawy nie pozwalają na bezpośrednią pomoc państwa ale informacja jest w tym względzie potężnym narzędziem.

Wiele innych elementów również czeka na opracowanie jednak ZiON jest już w pełni funkcjonalny.

Można powiedzieć, że jest to pole doświadczalne w którym opracowujemy system zarządzania państwem, który jest przede wszystkim niezwykle wydajny. W bardziej odległej perspektywie przewidywane jest osiągnięcie realistycznych celów.
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Czerwiec 21, 2008, 07:59:44 am
Tak, ciekawe. Ale co to za skrót ten ZiON? Na stronie głownej nie ma za wiele informacji, prócz informacji o podatku, która podana w ten sposób raczej nie zacheca.
Title: Odp: ZiON
Post by: Prezerwatyw Tradycja on Czerwiec 21, 2008, 08:10:06 am
Osobiście - jak dla mnie rzecz raczej dziwna - i z mikronacją ma niewiele wspólnego. Bo generalnie wszystko sprowadza się (wg. opisu) do wpłacania podatku i braniu udziału w jego wykorzystywaniu...
Title: Odp: ZiON
Post by: marcin.pospiech on Czerwiec 21, 2008, 09:19:12 am
Co to ma wspólnego z mikronacjami?
W jakim celu zostało stworzone?
Co oznacza skrót "ZiON"?
Dlaczego i po co trzeba płacić?
Co to znaczy "realistyczne cele"?
Title: Odp: ZiON
Post by: Michaił Frunze on Czerwiec 21, 2008, 09:30:45 am
Kolejna monarchofaszystowska kasa ubezpieczeń królewsko-cesarsko-nonsocjalistycznych i tyle.
Title: Odp: ZiON
Post by: Mardred von Salvepol-Nova Vita on Czerwiec 21, 2008, 09:43:33 am
A Wandystan to pieniądze ma od tow. Lenina?
Title: Odp: ZiON
Post by: Prezerwatyw Tradycja on Czerwiec 21, 2008, 09:50:04 am
Nie, z ludowych składek :-]

A tak na serio - Wandystan nie kręci się wokół zebranych pieniędzy - a tu wygląda to tak, jakby zabrakło pomysłu na cokolwiek poza składkami i zarządzanie nimi.
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Czerwiec 21, 2008, 10:24:45 am
Dokładnie, państwo które wita podatkami nie powinno liczyć na zainteresowanie...
Title: Odp: ZiON
Post by: Pel Nander on Czerwiec 21, 2008, 10:48:50 am
Dokładnie, nie logiczne myślenie. Jak np. w turystyce chcesz zachcecić do przyjazdu. ? Zaoferuj coś ciekawego, atrakcje itp, a zeby przyciągnąc konkretną grupę społeczną to dostosowane do niej. A płacenie podatków z własnej chcęci to dla wąskiej grupy ludzi.
Title: Odp: ZiON
Post by: Daniel Rawiński on Czerwiec 21, 2008, 10:59:34 am
No wiesz, w sekcie wszyscy płacą :P Może to v-sekta?
Title: Odp: ZiON
Post by: Michaił Frunze on Czerwiec 21, 2008, 11:36:11 am
Może. Oddają cześć bogu Groszowi  :D 8)
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Czerwiec 21, 2008, 14:21:45 pm
Bardzo dziękuję wszystkim za uwagi. To dla mnie niezwykle cenne - móc usłyszeć opinie doświadczonych specjalistów. Chciałbym odpowiedzieć na wasze uwagi oraz dopytać o szczegóły:

-kazag - http://pl.wikipedia.org/wiki/Syjon (http://pl.wikipedia.org/wiki/Syjon) Nazwa jest dość drugorzędną sprawą. Obywatele mogą ją zmienić jeśli sobie tego zażyczą. kazag co miałeś na myśli mówiąc o sposobie w jaki podana jest informacja o podatku? Jakiej informacji brakuje?

-MichalORhada - masz rację. Do tego się na razie sprowadza zabawa. Byłem chyba zbytnim optymistą licząc na to, że niewyjaśnione przyszłe korzyści zachęcą obywateli do aktywnego uczestnictwa. Biorę się do pracy.

-marcin.pospiech - nie wzorowałem się (i nie będę) na innych mikronacjach. Nie znam dokładnej definicji mikronacji ale to co chcę stworzyć nazwałbym raczej "symulatorem", "poligonem doświadczalnym". W żadnym wypadku nie jest to gra RPG. Podatki płaci się po to, żeby zgromadzony w ten sposób kapitał wykorzystać w sposób określony przez obywateli. Zobacz: ja mam 50groszy i Ty masz 50groszy. Żaden z nas nie kupi sobie oranżady. Ale jeśli się zrzucimy obaj się napijemy. Tadaaam.

-Michaił Frunze - kto się przezywa sam się tak nazywa

-Pel Nander - Nigdy nie było planu żeby kogolwiek zmuszać do płacenia. Można mieć konto i nie płacić podatków. Z tymi atrakcjami to bardzo trafna uwaga.

-Daniel Rawiński, Michaił Frunze - jeśli sugerujecie, że robię to dla kasy to się mylicie. Na stronie zion podaję sposób jak zweryfikować czy z kasy państwa nie wypływają jakieś pieniądze. Żyję dostatnio więc nie muszę nikogo okradać. Takie oskarżenia uważam za obraźliwe. Mam nadzieję, że przechowywanie pieniędzy w rękach jednego człowieka uda się kiedyś zlikwidować. Być może da się w realu założyć taki rodzaj konta bankowego, którym może zarządzać grupa ludzi.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich   :D
Title: Odp: ZiON
Post by: Prezerwatyw Tradycja on Czerwiec 21, 2008, 14:29:00 pm
No cóz, powodzenia. Po prostu zazwyczaj, w większości mikronacji wątek realnych pieniędzy albo nie występuje (darmowy serwer itp.), albo sprowadza się do rzadkich składek właśnie na wykup serwera czy domeny. Oczywiście - staramy się aby te składki były uczciwie gospodarowane itp. - ale nie jest to istota państwa, a jednorazowa konieczność :-)
Title: Odp: ZiON
Post by: Pel Nander on Czerwiec 21, 2008, 17:36:44 pm
Jestem w gronie doświadczonych mikronacyjnych specjalistów  ;D 8)

- pomysł jest ciekawy, do wspólnej kasy robimy systematyczną zrzutę a póżniej wykorzystujemy to na jakiś cel.
zamiast orenżady to może na browar? ;)

- Przytakich projektach zawsze jest obawa że, pewne osoby które będą miały dostęp do pieniędzy lub je przechowywały. Mogą  "ciąć na kasę" oszukiwać i brać dla siebie. I to jest głowną przyczyną rozpadów. Co zahamuje i z kłóci ludzi którzy brali w tym udział.

a tekst w stylu
Quote
Żyję dostatnio więc nie muszę nikogo okradać
itp. jak policjanci bedą wiecej zarabiali to nie bedą brali łapówek, i inne tego typu. Są FIKCJĄ, naiwne i krókowzroczne. (wycinek reala) Niektórym ludziom zawsze będzie za mało jak mam już to i to, jeszcze mogę tamto to chce miec .....

Musi być jakieś konkretne zabezpieczenie, przedtym że, taka osoba zbiera pieniądze a później ja zabiera i wydaje. Takich przykładów jest aż za dużo. A jak nie ma potwierdzenia wpłat,  to nawet oprócz osób które o tym wiedziały to nieda sie udowodnić.
Jak ominiesz tą możliwość oszustwa i kradieży to będzie git. .. a nawet lepiej  :)
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Czerwiec 21, 2008, 19:36:58 pm
soma115 - chodziło mi o fakt, ze informacja ta jest wyeksponowana i jest właściwie jedną z pierwszych jakie może przeczytac turysta. W większości nacji, i tak chyba jest w miarę dobrze (nie mowię, że najlepiej), strony głowne to raczej tekst z zachętą, zaproszeniem, krótką prezentacją państwa, jego położenia czy historii lub tego, co je wyróżnia.
Title: Odp: ZiON
Post by: struszynski on Lipiec 07, 2008, 17:35:41 pm
Jak dla mnie, to "projekt" ten jest podejrzany. Może chodzi o prawdziwe pieniądze i ich wyłudzanie? Dodajmy - jeżeli obraca się realnymi pieniędzmi, musi być podane imię, nazwisko, adres, NIP i REGON działalności. Nr KRS, i dane rejestrującego sądu, jeżeli to jakieś stowarzyszenie. A tak? Poza tym żadnych danych + link na wiki odnośnie płatności elektronicznej. Cuchnąca sprawa. I argumentacja o wzorowaniu się na mikronacjach też nie jest sensowna, wystarczy obejrzeć strony główne Dreamlandu, Scholandii, Wandystanu, czy innych poważniejszych mikronacji, aby zrozumieć, że ZiON nie ma z tym nic wspólnego.
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 07, 2008, 23:50:43 pm
Przykro mi, że uważasz mnie za oszusta i złodzieja. Ale biorąc pod uwagę, że nie masz ku temu ŻADNYCH podstaw pozwolisz, że uznam twoją wypowiedź za objaw zazdrości i frustracji.
Sprawdziłeś chociaż co mówi o mnie google, allegro, youtube? Oszukałem kiedyś Ciebie albo kogoś kogo znasz?
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 08, 2008, 06:07:48 am
Co ma do tego google allegro i utube? Prawda jest taka, że można mieć obawy. Ja w wypowiedzi p. Struszyńskiego nie widze cienia frustracji, a juz z pewnoscią zazdrości...
Title: Odp: ZiON
Post by: Daniel Rawiński on Lipiec 08, 2008, 08:40:20 am
Struszyński zazdrości? Nie, tego nie może być! Wandystan jest o wiele wyższy niż ten ZiON. A w wypowiedzi Towarzysza Struszyńskiego może być sporo prawdy.
Title: Odp: ZiON
Post by: Celeste dead on Lipiec 08, 2008, 14:24:19 pm
Ja mam pytanie - czy ten twór ma jakiś mieszkańców? I skąd w ogóle pomysł na coś takiego?

PS: Filozofia Wolności - Czyżby fanatyk UPR:? :P


/edit ktos kiedys napisal ze w mikronacjach przywilejow za pieniądze niema... :P
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 08, 2008, 19:10:49 pm
kazag - na allegro można sprawdzić jakie ktoś ma komentarze. Pozytywne, neutralne czy negatywne.

To nie jest ok zakładać, że ktoś jest oszustem. Raczej należy zakładać, że ludzie których nie znamy są uczciwi - dopóki kogoś nie oszukają. Bezpodstawne oskarżanie jest bardzo krzywdzące. Nie dajecie mi szansy mimo, że nie zrobiłem nic złego.
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 08, 2008, 19:16:13 pm
@up

Po czym mam poznać, że soma115 na allegro to soma115 na forum? Nick kazag też niestety ktoś sobie przywłaszczył oprócz mnie, i np nie wszędzie moge założyć konto o takiej nazwie.

Nie zakładamy, że jesteś oszustem. Wyrażamy jednie swoją opinię. Każde nowo powstajace państwo musi liczyc się z opinią gremium, a nie zawsze jest ona przychylna. Mówiąc szczerze, nie pamietam, by jakiekolwiek państwo przyjęte zostało bez zadnych zastrzeżen i uwag.
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 08, 2008, 19:35:05 pm
Ivette
To dłuższy temat. W skrócie: obserwuję życie polityczne i zastanawiam się jak powinno działać państwo żeby wszystkim było dobrze. Także nie wywiodłem tego z gier RPG ani mikronacji. Bardziej z polityki. Mam natomiast zamiar czerpać z informatyki (w tym z gier) pełnymi garściami. Także jeszcze raz potwierdzam - to nie jest typowa mikronacja.

Mieszkańców ma: 31 użytkowników w tym 5 obywateli płacących podatki.

Tak, podoba mi się wiele poglądów UPR. To od nich wziąłem podatek pogłówny. Jest bardzo prosty i nie wymaga istnienia żadnego urzędu ani urzędnika. Natomiast nie podobają mi się takie rzeczy jak kara śmierci, posiadanie broni itp. Ale jak wywiodłaś upr z filozofii wolności to nie wiem. Myślałem, że pragnienie wolności jest dość uniwersalne :)

W ZiON płaci się podatek. Nie jest to jednak obowiązkowe. Można mieć konto i nie płacić. Jedyny przywilej to taki, że płacąc podatki można głosować (1 gr na miesiąc). No taka specyfika. Nie wiem czy to się sprawdzić. To jest eksperyment. Podróż w nieznane.
Title: Odp: ZiON
Post by: Pel Nander on Lipiec 09, 2008, 12:52:21 pm
kazag - na allegro można sprawdzić jakie ktoś ma komentarze. Pozytywne, neutralne czy negatywne.

To nie jest ok zakładać, że ktoś jest oszustem. Raczej należy zakładać, że ludzie których nie znamy są uczciwi - dopóki kogoś nie oszukają. Bezpodstawne oskarżanie jest bardzo krzywdzące. Nie dajecie mi szansy mimo, że nie zrobiłem nic złego.
Można być jednocześnie np. przykładnym i religijnym ojcem rodziny (pod publike) i przestępcą.
Nie bądzmy naiwni. Projekt jest 'kontrowersyjny' pewne elementy są "takie sobie" ale zobaczymy. :)

Powodzenia w eksperymencie, masz zwolenników i ochotników to realizuj my się przyjrzymy  8) ;D
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 09, 2008, 17:50:21 pm
Nie moge nigdzie przeczytać historii ZIONu ani nic o geografii... W ogole nic nie moge przeczytac. Te działy są tylko dla zalogowanych?
Title: Odp: ZiON
Post by: Celeste dead on Lipiec 09, 2008, 18:32:50 pm
"Tak, podoba mi się wiele poglądów UPR. "

Miałam kiedyś wstąpić do młodzieżówki UPR

"Ale jak wywiodłaś upr z filozofii wolności to nie wiem. Myślałem, że pragnienie wolności jest dość uniwersalne "

To proste. W UPR propaguje się ten filmik :P A i komentarze wiele mówią.
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 10, 2008, 22:25:27 pm
kazag
Tak, tylko dla zalogowanych. Nie trzeba płacić podatków żeby mieć konto na ZiON. Jednak o geografii nic nie znajdziesz (przynajmniej dopóki nie posiadamy ziemi  ;D )
Historii też nie ma i pewnie paru rzeczy, których się spodziewasz.
Mam nieco ograniczone możliwości konfiguracji uprawnień. Po prostu chcąc niektóre działy niezalogowanym - inne by wyświetlały "brak dostępu. Jakoś tak nie ładnie...

Ivette
piąteczka!
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 11, 2008, 05:14:53 am
No tak, ale jakieś informacje na stronie głównej mogłyby się znaleźć, zawsze to lepiej ;)
Dlaczego nie posiadacie ziemi?
Title: Odp: ZiON
Post by: Pel Nander on Lipiec 11, 2008, 11:36:35 am
bo jeszcze nie kupili robią zrzutę. 
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 11, 2008, 15:55:24 pm
Zgadza się. Mamy już 8 groszy  ;D
Title: Odp: ZiON
Post by: Mardred von Salvepol-Nova Vita on Lipiec 11, 2008, 16:27:03 pm
Żeby uzbierać pieniądze na Sealandię w ciągu roku wystarczy mieć 25 mld. obywateli płacących podatki. Życzę powodzenia ;D
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 11, 2008, 17:26:49 pm
Poważnie zbieracie na ziemię?! Swego czasu, w ostatnie wakacje, byłem kasjerem i pamiętam, że po przecenie to 25 kg ziemi kosztowało jakieś grosze, chyba koło 5zł :P
Title: Odp: ZiON
Post by: soma115 on Lipiec 24, 2008, 21:00:09 pm
Mam ogromną prośbę. Projekt ZiON utknął z braku programisty PHP/MySQL. Wycisnąłem z Drupala ile się dało. Następne etapy wymagają już pisania programu w PHP. Czy ktoś z was lub waszych znajomych zechciałby mi pomóc?
Title: Odp: ZiON
Post by: kazag on Lipiec 24, 2008, 21:25:57 pm
Sam mam problem, zeby rozwijac Leothaurusa... problem z czasem oczywiście.